• Favorilere Ekle

..::2007 - 2017  YILLARI ARASINDA 1000 ÇOCUĞUMUZA YÜZMEYİ ÖĞRETTİK

YETİŞKİN YÜZME

Yüzmenin herkes için yeri ayrı...

Bazıları sakinleştirici etkisi, bazıları kaslarını çalıştırıp rahatlattığı, bazıları da suyun altındaki dünyayı keşfettikçe meditasyon etkisi yarattı için yüzer. Üstelik artık yalnız yazın değil, havuzlar sayesinde 12 ay yüzme imkânımız var. Peki kaç yaşından itibaren yüzme öğrenilebilir, günde kaç saat ve hangi sağlık sorunları için önce hekime danışıp sonra yüzmek doğru olur? Uzun yıllar milli takım antrenörlüğü de yapan Orhan Mengi, bütün sorularımızı yanıtladı.

- Suda neden rahatlarız?
-
Çünkü suda ağırlığımızın yüzde 99'unu kaybederiz. Son yıllarda doğum bile suda yapılıyor.

- Her yaşta yüzülebilir mi?
- Tabii, değişik bir ortamda, su ortamında yapıldığı için 7'den 70'e herkes yüzebilir.

- Yüzme öğrenmenin en temel faydası ne?
-
Yüzmeyi öncelikle bir can güvenliği olarak ele almak lazım. Çünkü her yıl yüzlerce insan yüzme bilmediği için boğuluyor. Eğer yüzme bilseler, böyle sonuçlar yaşanmayacak. Ayrıca siz yüzme öğrendiğinizde bir kişinin canını kurtarma şansınız oluyor. Ayrıca yüzme bilmenin başka nedenleri de var. Çocuklar için oyun olabilir. İleri yaşlarda rehabilitasyon için yüzülebilir, yaşlılığı ileriye atmak için bir aktivite olarak düşünülebilir. Yeteneği, fiziki yapısı uygun olan da yarışma için yüzebilir.

- Yüzme öğrenmek için ideal yaş kaç?
- Çocuklar beş yaşından itibaren yüzmeyi öğrenebilir. Spor olarak düşünüldüğünde ise yedi-sekiz yaş idealdir. İngiltere'de daha 1970'li yıllarda bütün çocukların altı yaşına kadar yüzme öğrenmesi şartı vardı.

- Yüzme artık sadece yazın yapılan bir faaliyet olmaktan da çıktı değil mi?
- Yüzmenin ülkelerin ekonomisiyle de ilgisi var. Geçmişte yüzme sadece bir yaz sporu olarak düşünülüyordu. Ama artık 12 ay ve her yaş grubunun yaptığı bir aktivite. 'Türkiye'nin üç tarafı deniz, ama neden yüzmede ileride değiliz?' denir, Macaristan'ın hiçbir tarafında denizi yok ama dünya çapında yüzücüleri var. O nedenle bu işin temelinde eğitim yatıyor.

- Türkiye'deki tesis sayısı 12 ay yüzebilmemiz için yeterli mi?
- İngiltere'de ilk yüzme aktivitesi 1860'da başlamış, Türkiye'de ise ilk tesis 1931'de açılmış. Ekrem Reşit Bey'in şahsi gayretleriyle Şirketi Hayriye müessesesi tarafından Büyükdere'de inşa edilmiş. O da 50 metre uzunluğunda ve 25 metre genişliğinde bir havuz. Avrupa'nın 70 yıl gerisinde kalmışız. Adana'da da 1939'da ilk olimpik havuz açılmış. Bu kadar geç kalınmış. Daha 1950'lerin başına kadar üç beş havuzu olan bir ülkeydik. Ancak artık siteler, üniversiteler, oteller, beden terbiyesi teşkilatı, belediyeler de havuz açıyor.

- Okullarda ders olarak öğretilemez mi?
- İngiltere'de ve başka Avrupa ülkelerinde okullarda ders olarak yapılıyor. Eski Yunan'da da 'Konuşmasını ve yüzmesini bilmiyor,' diye bir söz var. Yani insan olmanın önşartı gibi görülüyor.

- Yüzme öğrenmenin olmazsa olmaz koşulları var mı?
- İster havuzda ister denizde fark etmez, ama iyi bir eğiticiden öğrenmelisiniz.

- Günde kaç saat yüzmek doğru olur?
- Sade bir vatandaşın sabah ve akşamüstü yarımşar saat yüzmesi yeterlidir. Uzun yüzmenin yarardan çok zararı olabilir. Her gün yüzmeye zaman ayırabiliyorsa uzun yüzebilir.

- Yüzmenin kasları çalıştırıp, fiziksel rahatlamanın dışında sağlığa faydalarından da söz ediliyor. Örneğin bel ve boyun ağrılarına, fıtığa iyi geldiği doğru mu?
- Evet, kesinlikle. Özellikle çocukların astım bronşitinin bir numaralı ilacı. Doktor öneriyor. Çocuk yüzerken devamlı solunum yaptığı için çok yararlı olduğu düşünülüyor. Ayrıca doktorlar, fiziki yapısını daha olumlu hale getirmesi için hastalarına öneriyor. Çünkü bütün kaslar çalışıyor. Kırıklar, el çatlakları, adale kopuklukluklarının rehabilitesi için öneriliyor. Bel ve boyun fıtığında da yüzmenin çok büyük faydaları var.

- Bel fıtığını iyileştirmek için yüzerken nelere dikkat edilmeli?
- Hareketler kesinlikle simetrik yapılmalı. Hiçbir zaman için serbest ya da sırtüstü normal değil, ters çift kolla yüzülmelidir. Adaleler güçlendikçe diğer yüzme branşlarına geçilmeli. Haftada üç gün sistematik olarak günde yarım saat yüzmek faydalı. Bele yönelik özel ayak egzersizleri de var. Doktor ile antrenör kontak halinde olmalı. Ama bugüne kadar 20-30 tane hastaya yardım ettim, birinin doktoru da 'Hastam ne yapıyor?' diye merak edip gelmedi.

- Küçük yaşlarda yüzme öğrenemeyenler, ileri yaşlarda öğrenebilir mi?
- Elbette. Artık yetişkinler için de yüzme kursları var. Hiç bilmeyenler değil, stil yüzmeyi öğrenmek isteyenler de bu kurslara katılıyor. Stil bilmek, vücudu doğru çalıştırmaktır.


                                        BİLGİ VE KAYIT İÇİN

                                           0 544 725 24 54
     

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret114351
Üyelik Girişi