• Favorilere Ekle

..::2007 - 2017  YILLARI ARASINDA 1000 ÇOCUĞUMUZA YÜZMEYİ ÖĞRETTİK

ENGELLİLER İÇİN YÜZME

 Engelliler ve Yüzme

Zihinsel ya da Bedensel Engelli  çocukların, bir takım problemlerinden dolayı, bütün faydalarına rağmen bu tür spor programlara yeterince  katılmadığıgörülmektedir. Bunun bir diğer nedeni ise toplumun bu çocukları dışlaması ve onlara yeterli şansı vermemesidir. Engelli bireyler arasında, obezite görülme oranı oldukça yüksektir.Yapılan bir araştırmada zihinsel engelli bayanların % 75’inin obez olduğu not edilmiştir.

8-18 yaş grubundaki zihinsel engelli bireylerde vücut kitle indeksi değerlerine göre obeziteyi belirlemek için bir nomogram geliştirmişlerdir.

Bu nomogramda 14 yaş grubundaki zihinsel özürlü çocukların obezite sınırını bayanlarda 23.7 kg/m2, erkeklerde ise 23 kg/m2 olarak belirlemişlerdir.

Özel olimpiyatlara katılan zihinsel engelli bireylerin vücut yağ yüzdelerinde herhangi bir değişiklik olmadığını bildirmişlerdir.Yapılan araştırmalarda, kalori alımı kontrol edilmeksizin, sadece egzersiz ile vücut kompozisyonunda değişiklik elde etmenin mümkün olmadığı belirtilmektedir Bu konuda önerilen; vücut kompozisyonunda değişiklik elde etmek için, egzersiz ve kalori kısıtlamasının birlikte yapılması gerektiğidir.

www.fizyoterapirehabilitasyon.org

Kısaca engelli bireylerin beslenme ve bedensel aktiviteleri düzenlenmesi spor yapmalarını sağlanması gerekmektedir.Ayakta yapılan bir çok spor dalını içinde bulundukları durum nedeniyle gerçekleştiremeyen bedensel ve zihinsel engelli bireyler bu sporların aksineYÜZME sporunu daha rahat ve kolay gerçekleştirmete ve daha kısa sürede fayda sağlamaktadırlar.

 Yüzme eğitimi alan engelli bireylerin reaksyon(tepki) süratlerinin ,temel kas kuvvetlerinin arttığı ve buna bağlı olarak zihinsel ve bedensel rahatlamanın iliç kullanımına pozitif katkı sağladığı bilimsel araştırmalarla ispatlanmıştır.

Sürat ve çeviklik kotrolü ve artan koordinasyon bireyin günlük yaşantısının da kolaylaşmasını sağlamaktadır.

 

   

                                                          BİLGİ VE KAYIT İÇİN  

       OFİS TEL: 0 370  433 65 78 

                   GSM: 0544 725 24 54                      

    SONAY BASRİ DOĞAN 

       bilgi@karabukyuzme.com

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret114351
Üyelik Girişi